/album/a26/a3142-jpg1/
/album/a26/a3135-jpg1/
/album/a26/dsc-1258-jpg/
/album/a26/a3134-jpg1/
/album/a26/dsc-1204-jpg/
/album/a26/dsc-1264-jpg/

Poloha na mapě

Naučnou stezkou pod Křížovým vrchem, Adršpach

Skalní útvary roztodivných tvarů, křížová cesta, daleké výhledy i domov ptactva. To je Křížový vrch u obce Adršpach, zajímavé místo doplněné naučnou stezkou.

     

Naučná stezka pro děti i dospělé

Cesta začíná na rozcestí nedaleko turistického informačního centra Adršpašské skály a parkoviště, v blízkosti zastávky ČD. Vykročíte odtud po žluté turistické značce, jež vás zavede až ke strmému Křížovému vrchu se skalnatým vrcholem a několika skalními věžemi, vzdálenému asi jeden kilometr. Pod Křížovým vrchem prochází naučná stezka s informačními tabulemi, obohacenými o interaktivní prvky, takže jim porozumí i děti. Jsou věnovány rostlinám, zvířatům, neživé přírodě i vlivu člověka na přírodu. Většina trasy stezky, která byla otevřena v říjnu roku 2015, vede lesem. Má celkem šest zastavení a je na ní umístěno několik laviček. Ta na jejím konci nabízí posezení s pěkným výhledem na skalní město Adršpach.

 

Cestou poutníků

Procházku naučnou stezkou můžete spojit s výstupem na Křížový vrch. Své jméno dostal podle křížové cesty, vybudována zde již v 17. století. Jednotlivá zastavení Krista zobrazují litinové reliéfy zasazené do skalních útvarů. Cesta je zakončena křížem z roku 1857, umístěným na vyhlídkové plošině, která nabízí pěkný pohled na Adršpašské skály, Zdoňov, Javoří a Soví hory, Mirošovské stěny a za dobré viditelnosti lze spatřit také Krkonoše.

 

 

Cestou zpět se můžete vydat přes nedalekou obec Zdoňov. Cestou do Zdoňova půjdete kolem kaple sv. Jana Nepomuckého a budete míjet nedalekou zříceninu kostela Panny Marie. V samotném Zdoňově si prohlédněte kapličku Nejsvětější trojice a zastavit se můžete také u Zdoňovského rybníka.

 

Na Křížový vrch s dětmi

Půjdete-li na Křížový vrch s dětmi, určitě zvolte dětské oblečení vhodné na výlety. Není na to, když má každý turista pohodlné oblečení. Ať je to dítě nebo dospělák, je vždy dobré být mít kvalitní výbavu. Samotná cesta na vrchol je obtížnější, cestou budete zdolávat větší převýšení a mnoho schodů. Na vrcholu držte děti u sebe, není tam žádné zábradlí.

 

Popis trasy

Dolní Adršpach, rozcestí u IC Adršpašské skály - Křížový vrch – Zdoňov - Dolní Adršpach

 

Délka a náročnost trasy

Jedná se o nenáročnou trasu dlouhou 5 km.

 

zdroj: www.mapy.cz

Tip na výlet

Po procházce naučnou stezkou okolo Křížového vrchu se vydejte z Dolního Adršpachu do Adršpašských skal, kde můžete navštívit zdejší velmi oblíbené lodičky v Adršpachu. Projížďka na lodičce po skalním jezírku je nejen romantická, ale díky vtipným průvodcům také zábavná.

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme