/album/a26/a3142-jpg1/
/album/a26/a3135-jpg1/
/album/a26/dsc-1258-jpg/
/album/a26/a3134-jpg1/
/album/a26/dsc-1204-jpg/
/album/a26/dsc-1264-jpg/

Poloha na mapě

Naučnou stezkou pod Křížovým vrchem, Adršpach

Skalní útvary roztodivných tvarů, křížová cesta, daleké výhledy i domov ptactva. To je Křížový vrch u obce Adršpach, zajímavé místo doplněné naučnou stezkou.

     

Naučná stezka pro děti i dospělé

Cesta začíná na rozcestí nedaleko turistického informačního centra Adršpašské skály a parkoviště, v blízkosti zastávky ČD. Vykročíte odtud po žluté turistické značce, jež vás zavede až ke strmému Křížovému vrchu se skalnatým vrcholem a několika skalními věžemi, vzdálenému asi jeden kilometr. Pod Křížovým vrchem prochází naučná stezka s informačními tabulemi, obohacenými o interaktivní prvky, takže jim porozumí i děti. Jsou věnovány rostlinám, zvířatům, neživé přírodě i vlivu člověka na přírodu. Většina trasy stezky, která byla otevřena v říjnu roku 2015, vede lesem. Má celkem šest zastavení a je na ní umístěno několik laviček. Ta na jejím konci nabízí posezení s pěkným výhledem na skalní město Adršpach.

 

Cestou poutníků

Procházku naučnou stezkou můžete spojit s výstupem na Křížový vrch. Své jméno dostal podle křížové cesty, vybudována zde již v 17. století. Jednotlivá zastavení Krista zobrazují litinové reliéfy zasazené do skalních útvarů. Cesta je zakončena křížem z roku 1857, umístěným na vyhlídkové plošině, která nabízí pěkný pohled na Adršpašské skály, Zdoňov, Javoří a Soví hory, Mirošovské stěny a za dobré viditelnosti lze spatřit také Krkonoše.

 

 

Cestou zpět se můžete vydat přes nedalekou obec Zdoňov. Cestou do Zdoňova půjdete kolem kaple sv. Jana Nepomuckého a budete míjet nedalekou zříceninu kostela Panny Marie. V samotném Zdoňově si prohlédněte kapličku Nejsvětější trojice a zastavit se můžete také u Zdoňovského rybníka.

 

Popis trasy

Dolní Adršpach, rozcestí u IC Adršpašské skály - Křížový vrch – Zdoňov - Dolní Adršpach

 

Délka a náročnost trasy

Jedná se o nenáročnou trasu dlouhou 5 km.

 

zdroj: www.mapy.cz

Tip na výlet

Po procházce naučnou stezkou okolo Křížového vrchu se vydejte z Dolního Adršpachu do Adršpašských skal, kde můžete navštívit zdejší velmi oblíbené lodičky v Adršpachu. Projížďka na lodičce po skalním jezírku je nejen romantická, ale díky vtipným průvodcům také zábavná.

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme