/album/fotogalerie-adrspach1/adrspach-adrspasske-skaly-10-jpg/
/album/fotogalerie-adrspach1/adrspach-adrspasske-skaly-5-jpg/
/album/fotogalerie-adrspach1/adrspach-adrspasske-skaly-6-jpg1/
/album/fotogalerie-adrspach1/adrspach-adrspasske-skaly-1-jpg/
/album/fotogalerie-adrspach1/adrspach-adrspasske-skaly-12-jpg/
/album/fotogalerie-adrspach1/adrspach-adrspasske-skaly-3-jpg/

Poloha na mapě

Adršpach

V romantické obci Adršpach budete obklopeni nádhernou přírodou a magickou atmosférou Adršpašsko - Teplických skal.

     

Zdroj: panoramio.com

O Adršpachu

Malebnou obec Adršpach, podle které byly pojmenovány skalní oblasti v okolí, naleznete v severní části regionu Adršpašsko - Teplických skal. Obec Adršpach je rozdělena na dvě části - Dolní a Horní Adršpach. Díky své poloze žije celá obec hlavně z turistického ruchu. Ubytování v Adršpachu najdete celkem snadno, od hotelů, penzionů a restaurací,  ale také starých podstávkových stavení, jež se těší  velmi dobrém stavu a které určitě stojí za shlédnutí.  V obci naleznete také  informační centrum, ve kterém získáte aktuální informace o stavu turistických cest, počasí a cenách vstupů do skalního města. Vstupní branou do Adršpašských skal je část obce - Dolní Adršpach, odkud se můžete vydat na poutavé výlety do útrob skal.

 

Historie obce

Obec Adršpach byla založena v roce 1348 v podhradí stejnojmenného hradu, vybudovaného v 13. století spolu s hradem Střmen. Později je doplnil ještě hrad nazvaný Skály a tyto tři hrady plnily v krajině důležitou úlohu obranných bodů. Hrad Skály býval prakticky nedobytný a to i tehdy, když jej obléhalo dvoutisícové vojsko Slezanů. Pod Starozámeckým vrchem stojí budova zámku Adršpach. Vznikl přestavbou roku 1596 z tvrze pánů Berků z Dubé, která tu stávala již v 15. století. Dnešní zámek je od roku 2013 v majetku obce a v roce 2014 byl zpřístupněn veřejnosti. Za zmínku stojí také skutečnost, že největší rozkvět obci přinesl přelom 19. a 20. století za doby působení průmyslnické rodiny Nádherných z Borutína.

 

Co si v obci a jejím okolí nenechat ujít

Největším magnetem Adršpachu je romantické skalní město se známými útvary jako je Homole cukru, Krakonošovo piáno, Milenci, ale také s romantickým Adršpašským jezírkem a zatopenou bývalou pískovnou nabízející plavby na pramicích. Mohutnost tří skalních hradů Adršpach, Střmen a Skály dnes sice připomínají jen pozůstatky toho, co z nich zbylo, ale přesto jejich návštěva stojí za to. Vrcholová plošina hradu Skály navíc otevírá hezký daleký výhled. Renesanční dvoupatrový zámek Adršpach pod Starozámeckým vrchem nabízí kromě tradiční expozice, do které se vrací část původního mobiliáře, také prohlídku jedinečného horolezeckého muzea. Nedaleko stojí bývalá hrázděná rychta - Umlaufhaus, z přelomu 17. a 18. století, která dnes slouží jako restaurace a ubytovací zařízení. Pěknou církevní památkou je farní kostel Povýšení svatého Kříže, stojící na úpatí Pavlovské hory v Horním Adršpachu. Byl vybudován v letech 1827 – 1831 a nahradil původní dřevěný kostel se zvonicí, který stával na zdejším hřbitově od roku 1688. Další zajímavostí nedaleko obce je Křížový vrch. Pod ním prochází naučná stezka a k jeho vrcholu vede křížová cesta s litinovými reliéfy zasazenými do skal. Od kříže s vyhlídkovou plošinou je pěkný výhled do kraje. A protože Adršpach leží nedaleko hranic s Polskem, můžete se vypravit na návštěvu i tam a pro návštěvu využít blízký hraniční přechod Zdoňov-Laczna.

 

Informační centrum obce Adršpach

Provozní doba doba:
duben 8.30 - 17.00 | květen až září:  8.00 - 17.30 | říjen až březen:  8.30 - 16.30.
Adresa: Infocentrum Adršpach, 549 57 Dolní Adršpach 26,
Tel.: +420 491 586 012

 

Tip na výlet

Kromě známých skal také doporučujeme navštívit nedalekou vyhlídku na Křížovém vrchu, která se nachází přibližně 1km od Dolního Adršpachu. Při stoupání na vrchol si prohlédnete křížovou cestu vytesanou do kamenů kolem cesty, která zde byla vytvořena již v 17. století a podle níž dostal celý kopec své jméno. Z vrcholu se Vám  naskytne nádherný výhled na Adršpašské skalní město a v případě příznivého počasí dohlédnete až  do vzdálených  Krkonoš.

zdroj: www.mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme