/album/fotogalerie-male-svatonovice/male-svatonovice-adrspach-adrspasske-skaly-5-jpg/
/album/fotogalerie-male-svatonovice/male-svatonovice-adrspach-adrspasske-skaly-2-jpg1/
/album/fotogalerie-male-svatonovice/male-svatonovice-adrspach-adrspasske-skaly-1-jpg/
/album/fotogalerie-male-svatonovice/male-svatonovice-adrspach-adrspasske-skaly-3-jpg/
/album/fotogalerie-male-svatonovice/male-svatonovice-adrspach-adrspasske-skaly-4-jpg/
/album/fotogalerie-male-svatonovice/male-svatonovice-adrspach-adrspasske-skaly-6-jpg/

Poloha na mapě

Malé Svatoňovice, poutní místo a bratři Čapkové

Malé Svatoňovice,které leží pod masivem Jestřebích hor, jsou oblíbenou obcí mnoha návštěvníků a turistů.

Malé Svatoňovice

     

Zdroj: panoramio.com

O Malých Svatoňovicích

Hornická podkrkonošská obec je známým poutním místem již z doby baroka. Je připomínáno také v knize Babička od Boženy Němcové. Již v roce 1731 zde byla postavena dřevěná kaple se studánkou. Později byl díky majitelce náchodského panství Anně Marii Viktorii Piccolomini postaven také barokní kostel zasvěcený Sedmi radostem Panny Marie, v 19. století empírově přestavěný. Na počátku 19. století zde byl uskutečněn projekt lázeňského domu s 24 dřevěnými vanami, který využíval zdejšího bohatého léčebného pramene. Za obcí je romantický Mariánský sad s kapličkami a křížovou cestou. V celém kraji se výrazně dařilo hornictví a přadláctví.

 

Nezapomeňte navštívit

K dalším atraktivitám patří především Muzeum bratří Čapků, bylo založeno v roce 1946 a je věnováno životu a dílu Karla a Josefa Čapkových, kteří zde pobývali. Malé Svatoňovice jsou rodištěm spisovatele Karla Čapka. Obec se lidově nazývá Studánka. V Malých Svatoňovicích najdete dobré zázemí pro turisty. Jezdí sem vlak i autobus. Občerstvit se můžete v hospůdce Salamandr nebo na náměstí naproti kostelu. Malé Svatoňovice jsou východiskem do Jestřebích hor. Můžete si udělat výlet na rozhlednu Žaltman, k Jestřebí boudě a nebo třeba do hostince U Lotranda v obci Odolov. V okolí jsou vhodné podmínky pro turistiku, cykloturistiku a zimní běžecké terény.

 

Tip na výlet

Udělejte si také čas na procházku zdejší magickou přírodou a využijte stezku Za Jiráskem na zámeček Skály. Můžete si také prohlédnout Supí a Jiráskovy skály a poté budete pokračovat do Teplic nad Metují.

zdroj: www.mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme