/album/fotogalerie-teplice-nad-metuji/teplice-nad-metujic-adrspach-adrspasske-skaly-2-jpg/
/album/fotogalerie-teplice-nad-metuji/teplice-nad-metujic-adrspach-adrspasske-skaly-3-jpg/
/album/fotogalerie-teplice-nad-metuji/teplice-nad-metujic-adrspach-adrspasske-skaly-5-jpg/
/album/fotogalerie-teplice-nad-metuji/teplice-nad-metujic-adrspach-adrspasske-skaly-7-jpg1/

Poloha na mapě

Teplice nad Metují - vstupní brána do skal

Městečko Teplice nad Metují leží v těsné blízkosti Teplických skal, čímž tvoří překrásnou bránu Teplických skal.

Teplice nad Metují

     

Zdroj: panoramio.com

O Teplicích nad Metují

Městečko Teplice nad Metují leží na řece Metuji asi 10 km od jejího pramene. Své jméno dostalo podle teplých vodních pramenů v okolí města, které nezamrzají ani v silných mrazech. Ve městě se nachází několik desítek ubytovacích zařízení, která slouží hlavně návštěvníkům Teplických skal. V Teplicích nad Metují si můžete prohlédnout historické stavby, jako je např. barokní kostel sv. Vavřince nebo poutní kostel Panny Marie Pomocné ze 17. století. Nachází se zde také dva zámky - Horní a Dolní, oba jsou však v současné době využity pro potřeby města, v Horním zámku najdete městský úřad, v Dolním domov důchodců.

 

Historie obce

Kam až sahá historie osídlení Teplic nad Metují nelze jednoznačně určit. Jejich předchůdkyní byla osada v podhradí skalního hradu Střemen, vybudovaného ve 13. století. Tento hrad spolu s hradem Adršpach a Skály byl důležitým obranným bodem krajiny. V 90. letech 16. století nechal Václav Bohdanecký na místě původní tvrze nad obchodní stezkou z Trutnova do Slezska vystavět zámek, dnes nazývaný Horní. V 17. století k němu přibyl barokní Dolní zámek. Teplice byly rozděleny v roce 1614 po smrti Václava Bohdaneckého. Horní Teplice měl v držení na konci 17. století Jan Petr Straka z Nedabylic, vnuk Václava Bohdaneckého z Hodkova. Na základě jeho závěti připadly všechny jeho statky vč. Horních Teplic nadaci na zřízení a vydržování akademie určené pro výchovu dětí chudé české šlechty. Poté, co roku 1802 Strakové vymřeli, byl z prostředků nadace vystavěn palác, známá Strakova akademie, sídlo dnešního Úřadu vlády. Nedaleké Teplické skály byly v 17. a 18. století útočištěm českých bratří, kteří se zde scházeli k tajným bohoslužbám. Po požáru v roce 1824, který skály obnažil, byla zpřístupněna první část cesty, tak zvaná Stará partie. Další část se otevřela návštěvníkům o 22 let později a v roce 1868 přibyl závěrečný úsek, tzv. Nová partie.

 

Co si v obci a jejím okolí nenechat ujít

Dominantou města je barokní kostel sv. Vavřince z roku 1724, s původními nástropními malbami a bohatě vyřezávaným mobiliářem. Další zajímavou církevní památkou je poutní kostel Panny Marie Pomocné na kamenci s dřevěnou Ivanitskou poustevnou z tel 1754 – 1763. Zahradní zeď Dolního zámku vám představí obdivuhodné plastiky z Braunovy školy. Silnička z jižního okraje města vede do osady Skály, kde stojí stejnojmenný zámeček. Mezi roky 1950 – 1974 v něm bylo muzeum vztahující se k Jiráskově románu Skály. Dnes se tu můžete občerstvit a ubytovat. Nedaleko se tyčí pozůstatky hradu Skály. Definitivně zpustl po bitvě na Bílé hoře, ale dál se tu tajně scházeli evangelíci vedení knězem Matějem Ulickým a právě tyto události zachycuje román Aloise Jiráska. Největší atrakcí oblasti jsou Teplické skály. Naučné stezky vás dovedou ke Skalní bráně, na Sibiř, k Římskému divadlu, do Podsvětí, Anenského údolí a k mnoha dalším zajímavým skalním útvarům. Navštívit můžete rovněž skalní hrad Střmen či vystoupat na vrch Čáp, který je výškou 786 m n. m. nejvyšším v této oblasti.

 

Možnosti koupání

Pokud plánujete návštěvu Teplice nad Metují, Teplických skal či jiné zajímavosti v okolí v letních měsících, můžete k osvěžení využít teplické koupaliště, které nabízí kromě občerstvení také možnost dalšího sportovního vyžití - můžete si zde zahrát kuželky, plážový volejbal či badminton.

 

Tip na výlet

Nádherné výhledy si budete moci vychutnat na projížďce na kole kolem Teplických skal, Jiráskových skal a Adršpachu. Využijte cyklotrasy Na kole okolo skal, kde si budete moci prhlédnout mimo jiné i zámeček Skály.

zdroj: www.mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme