Fotogalerie

/album/fotogalerie-upice/upice-adrspach-1-jpg/
/album/fotogalerie-upice/upice-adrspach-2-jpg1/
/album/fotogalerie-upice/upice-adrspach-3-jpg/
/album/fotogalerie-upice/upice-adrspach-5-jpg/
/album/fotogalerie-upice/upice-adrspach-6-jpg/
/album/fotogalerie-upice/upice-adrspach-7-jpg/

Poloha na mapě

Úpice

V městečku Úpice najdete mnoho stop po slavných osobnostech, které mu dávají zajímavý nádech historie a dávných časů.

 

Úpice

Zdroj: panoramio.com

Textilní průmysl

Podkrkonošské městečko leží v údolí Úpy asi 12 kilometrů od Trutnova. Úpice byla původně strážní osada na odbočce zemské stezky do Slezska. Později patřilo městečko k vízmburskému panství a bylo povýšeno na trhové. V roce 1625 potkalo město neštěstí v podobě požáru. Úpice s kostelem a nejlepšími domy na náměstí kompletně vyhořela. V 19. století nastal prudký rozvoj města díky textilnímu průmyslu.

 

Dřevěnka

Na náměstíčku si můžete prohlédnout barokní radnici, farní kostel a městské domy, v jednom z nich je také místní muzeum a galerie. Nejstarší dochovanou památkou města je pozoruhodná roubená stavba Dřevěnka, bývalý hostinec. Nad obcí je vystavěna hvězdárna, která pořádá mnohé akce pro veřejnost.

 

Úpice

Zdroj: panoramio.com

Pan učitel

V obci žila malířka Julie Mezerová – Winterová, dnes je jí věnována stálá expozice v městském muzeu a galerii. Po dobu sedmnácti let zde pobývali také bratři Čapkové. V obci najdete též Čapkův dům který nechal postavit doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků. Právě v pohádkách spisovatele Karla Čapka se zrcadlí jeho obraz prožitého dětství a mládí nejen v Úpici a okolí, ale také v krajině Jestřebích hor. Působil zde učitel Viktorin Kejzlar, který posloužil Boženě Němcové jako předloha pro knihu Pan učitel.

 

Tip na výlet

V okolí Úpy jsou také vhodné podmínky pro cykloturistiku. Vyzkoušejte trasu, která vás povede romantickým údolím Úpy až na Jestřebí boudu v osadě Paseka. Jedná se o středně náročnou trasu, kde si na 12 km můžete vychutnávat úchvatnou přírodu v okolí. Více informací o trase Údolím Úpy na Jestřebí boudu.

 

Kam do okolí

Z Úpice můžete poznávat především krásu Jestřebích hor a Podkrkonoší. Blízko je také do Babiččina údolí a Malých  Svatoňovic s Památníkem bratří Čapků. Úpicí prochází naučná městská stezka, která Vás seznámí se všemi důležitými pamětihodnostmi.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme