/album/a45/dsc6359-jpg/
/album/a45/p5020699-jpg/
/album/a45/p5025712-jpg/
/album/a45/p5065780-jpg/
/album/a45/p5081041-jpg/
/album/a45/p5187049-jpg/

Poloha na mapě

Vernéřovice - Broumovsko

Vernéřovice leží v CHKO Broumovsko v údolí Vernéřovického potoka, nedaleko Adršpašsko-teplických skal, Broumovských stěn a hranice s Polskem. Malá obec v blízkosti skalních velikánů láká k odpočinku, turistice i cykloturistice.

     
 

O obci Vernéřovice

Obec byla jako lánová ves založena za kolonizace Broumovska ve druhé polovině 13. století. Obyvatelé se živili především zemědělstvím, v zimě tkalcovstvím a přádelnictvím. Dominantou je kostel svatého Michaela archanděla, podle plánů Kryštofa Dientzenhofera, stojící na návrší uprostřed obce, který nahradil původní kostelní stavbu iniciovanou broumovským opatem Otmarem Zinkem. Z Vernéřovic vede lesní cesta k bývalému poutnímu místu, které bylo spolu s dalším zdejším kostelem Panny Marie v minulosti poničeno, a nyní probíhají záchranné práce.

 

Všechny cesty z Vernéřovic vedou k zajímavému cíli

Malá nenápadná obec se těší přízni turistů. Nachází se totiž v oblasti s velkým množstvím atraktivních turistických zajímavostí. K nejvyhledávanějším patří Adršpašské skalní město, Teplice nad Metují, které jsou vstupní branou do Teplických skal, Broumovské stěny, Jiráskovy skály, hora Ostaš, zámky v Náchodě a Novém Městě nad Metují či benediktinský klášter Broumov. Pouhé 4 km vzdálený hraniční přechod nabízí ideální příležitost pro návštěvu sousedního Polska. Okolí Vernéřovic přeje také sportovnímu vyžití a blízké skály nabízí terén vhodný pro horolezce.

Přístupnost

Autem po silnici od Broumova či Teplic nad Metují.

Nejbližší vlaková zastávka Bohdašín, na trati mezi Trutnovem a Meziměstím, je vzdálena cca 2 km. Další železniční zastávka se nalézá v obci Meziměstí, odkud jede do Vernéřovic autobus.

Obcí projíždí autobusová linka Broumov – Adršpach.

 

Občerstvení

Restaurace a obchod v obci

 

Parkování

V blízkosti kostela a volně v obci.

 

Kontakt

www.vernerovice.cz, tel. OÚ +420 491 582 419

 

TIP NA VÝLET

Vydejte se z Vernéřovic na hřeben Broumovských stěn, kde se nalézá oblíbené výletní místo chata Hvězda spolu s malou pěknou kaplí. Cestou při žluté značce se nachází vrchol Panna se zajímavým skalním útvarem Kačenka. Od chaty vybudované v zajímavém švýcarském stylu si můžete užívat nádherný výhled do kraje. Od Vernéřovic je Hvězda vzdálena necelých 8 km chůze.

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme