TOP 10 nejzajímavějších míst Adršpašska a Broumovska
Pohádková přírodní zákoutí, svět mohutných pískovcových skal, přírodních i kulturních zajímavostí a objektů lidové architektury, to vše je Broumovsko. Toto ideální místo pro pěší turistiku, cyklovýlety a poznávání leží v severovýchodních Čechách na česko-polském pomezí. Před tím, že jej navštívíte, seznamte se s TOP desítkou jeho zajímavých míst.
1. Tajuplné Adršpašsko-teplické skály
V Adršpašsko-teplických skalách na vás čekají labyrinty skalních měst, zříceniny prastarých skalních hradů, vodopád, hladina azurového jezírka a řada romantických zákoutí. Skalní formace jsou protkány množstvím cest a značenými turistickými trasami. Skalami Adršpachu vedou dva hlavní okruhy, které vám představí skalní útvary Starostu se starostovou, Střážce skal, Cukrovou homoli, Milence, Babiččinu lenošku a řadu dalších. Zajímavostí je sedminásobná ozvěna, která se odráží od stěny Křížového vrchu. Cesta vás dovede ale také k jezírkům. Nad Velkým vodopádem se zrcadlí horní jezírko, po kterém se lze projet na pramici v doprovodu převozníka, na dolním jezírku si můžete půjčit lodičku. Adršpašské skály od Teplických skal odděluje hluboká Vlčí rokle, jíž vede značená turistická trasa. Díky ní můžete pohodlně přejít z menšího skalního města Adršpachu do skalních stěn Teplických skal, které jsou zpřístupněny prohlídkovým 6 km dlouhým okruhem. Je doplněn informačními panely naučné stezky a dozvíte se díky nim mnohé například o historii skal a jejich objevování, o turistice či horolezectví. Ve zdejších pojmenovaných skalních útvarech poznáte například Medvěda, Golema, Skalní korunu a řadu dalších. K nejvýraznějšímu seskupení pískovcových bloků patří Martinské a Chrámové stěny. V Teplických skalách si nenechejte ujít návštěvu zříceniny hradu Střmen, ke kterému vede sice obtížnější výstup, ale nabídne vám velmi krásný výhled.
2. Broumovské stěny
Horský hřbet Broumovských stěn se spoustou vystupujících romantických skal a hlubokých roklí, leží v Broumovské vrchovině mezi Policí nad Metují a Broumovem. Prochází jimi množství turistických tras. Zčásti jsou přístupné i cyklistům s horskými a trekkingovými koly, pro které je připraveno několik kilometrů značených cyklostezek. Jedním z nejzajímavějších míst Broumovských stěn je Kovářova rokle, kterou vede značená trasa z Broumova do Police nad Metují. Na své cestě míjí barokní poutní kapli Hvězda s dřevěnou turistickou chatou. Je odtud krásný výhled na Broumovskou kotlinu a okolní hory Čech i Polska. Nejvyšším vrcholem Broumovských stěn je Božanovský Špičák, asi 10 km dlouhý skalnatý hřbet, který je součástí značeného prohlídkového okruhu a poskytuje nádherný výhled na okolní skály, ale dohlédnete odtud až na hřebeny Krkonoš, Orlické, Bystřické a Soví hory a také směrem do Polska.
3. Kláštěr Broumov
Broumovský klášter je impozantním komplexem, na jehož podobě se podílel známý architekt Kryštof Dientzenhofer se svým synem Kiliánem Ignácem, jenž je také autorem návrhu výzdoby interiéru kláštera. V rámci komentované prohlídky si můžete prohlédnout historické části kláštera. Čeká na vás nádherný kostel sv. Vojtěcha, knihovna se 17 000 svazky knih, refektář s unikátní kopií Turínského plátna či klášterní sklepení, kde se ukrývá více jak třicet Vambereckých mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Nejstarší pocházejí ze 17. století. Jedná se o mumie významných vambereckých osobností a je mezi nimi i zakladatelka tradičního vamberského krajkářství Magdalena Grambová. Budova bývalého klášterního gymnasia vám připomene dobu, kdy zde studoval například Alois Jirásek. Klášter má pro své návštěvníky připraveno několik možností prohlídek, mezi kterými nechybí klasické okruhy, ale také výjimečné – prohlídka s názvem „Klášterem od sklepa po půdu“, noční a hudební prohlídky i takové, které jsou připravené pro děti. Nezapomeňte navštívit klášterní zahradu, kde se nachází galerie Dům, fontána, altán, funkční historický kuželník a další zajímavosti. Klášter je přístupný po celý rok.
4. Rozhledna na Čápu
Nejvyšším vrcholem Adršpašsko-teplických skal je 786 m vysoký pískovcový vrch Čáp, který leží asi 1,5 km východně od osady Skály. Vždy býval vyhledávaným místem dalekých výhledů, avšak poté, co zde byla vybudována dřevěná dvoupatrová rozhledna s ocelovým schodištěm, spatříte i místa, jejichž výhled do té doby zakrývaly vzrostlé stromy. K vrcholu rozhledny vede 44 schodů. Ze zastřešeného druhého patra můžete spatřit nedaleký vrch Ostaš, Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, Orlické, Jestřebí i Javoří hory, Zvičinu, celou řadu krásný okolních míst. Za dobré viditelnosti je vidět také vzdálenější Krkonoše. Rozhledna je volně přístupná.
5. Stolová hora Ostaš a Kočičí skály
Stolová hora s labyrintem Kočicích skal se nachází jen asi 5 km severozápadním směrem od Police nad Metují. Pne se do výše 700 m n. m. a lemují ji strmé skalní útvary vysoké až 40 metrů. Na východní straně Ostaše můžete navštívit malé skalní město Horní labyrint, kde na vás čekají skalní útvary Žába, Medvědi, Zbrojnoš či Mohyla smrti. Od Dolního labyrintu s Kočičími skalami jej odděluje polický zlom. Dolní labyrint se rozprostírá o několik desítek metrů níže a jeho součástí je asi 30 m dlouhá puklina nazvaná Sluj českých bratří. Sestup ke sluji lemují skály bizarních tvarů. Labyrinty na Ostaši jsou přístupné celoročně. Horním vede modrá značka, do dolního vás zavede značka zelená.
Podívejte se také na video z Adršpašska
Nejžádanější ubytování na Adršpašsku
Penzion Pod Lesem |
Srub U Peteho |
Penzion Adršpach |
Hotel Javor |
Cena od: 495 Kč | Cena od: 350 Kč | Cena od: 425 Kč | Cena od: 780 Kč |
6. Barokní zámeček Bischofstein
Barokní zámeček Bischofstein, který do děje svého románu Skály zakomponoval Alois Jirásek, se nachází v Broumovském výběžku, východním směrem od Adršpašsko-teplických skal. Obklopuje jej nádherná krajina Jiráskových skal se zrcadlícím se jezírkem a tajemným hradem Skály, odkud se nabízí pěkný výhled. Vidět odtud můžete třeba stolovou horu Ostaš, Orlické hory a na polské straně Stolové hory (Góry Stolowe). Zámeček Bischofstein, lidově nazývaná Bišík, v současné době slouží jako zámecký hotel s restaurací a letní terasou. Vyhledávané a oblíbené místo turisty a výletníky je skvělé pro zastavení se a odpočinek uprostřed malebné přírody.
7. Zámek Náchod
Zámecký komplex s pěti nádvořími byl přebudován do nové podoby v 17. století z hradu, který na jeho místě stával již ve 13. století. Interiéry náchodského zámku vám představí čtyři samostatné prohlídkové okruhy a pátý vás zavede do věže s hladomornou, na vyhlídkovou terasu a do sklepení se studnou. Základní prohlídkový okruh předvádí reprezentační prostory prvního patra zámku z období, kdy objekt vlastnil italský rod Piccolomini. Vidět zde můžete například sbírky bruselských gobelínů či květinových a loveckých zátiší i portrétů Piccolominiů. Druhý okruh vás provede salony druhého patra, třetí představuje komorní prostory s reprezentačním bytem vévody Petra Birona a čtvrtý potěší zejména milovníky medailí, vyznamenání a šperků, kteří si mohou prohlédnout unikátní sbírky posledních soukromých majitelů náchodského zámku.
8. Mlýn Dřevíček, Horní Dřevíč
Mlýn Dřevíček nedaleko Stárkova potěší zejména děti a ty návštěvníky, které zajímá, jak žili naši předci. Ve mlýně je i vidění kompletní mlýnské zařízení, které plnilo svou úlohu v době před rokem 1940 a zahrnuje řadu historických strojů a zařízení potřebných k výrobě chleba. Seznámíte se se zpracováním obilí, dozvíte se, jak se z něho stane mouka, ale také to, k čemu slouží loupačka a mlecí stolice. Součástí prohlídky je spuštění mlýna, trvající asi 15 minut. Na děti tu navíc čeká poslední Dřevíčský vodník, malovaný medvěd a odpověď na otázku, kde je doupě mlýnských čertů. Expozice dřevíčského mlýna nabízí pohled do tajů starých řemesel, zábavu a navíc je tu vždycky přichystáno i něco drobného na zub.
9. Hornický skanzen Důl Bohumír v Jívce
S těžkou prací horníků se můžete seznámit v Jívce u Trutnova, kde je zpřístupněno podzemí dolu Bohumír. Poslední horníci odtud vyfárali před více jak 50 lety. Z bezpečnostních důvodu dostanete před vstupem do podzemí plášť, přilbu a svítilnu. Na trase dlouhé asi 400 m uvidíte reálnou podobu dolu v době jeho uzavření. Projdete částí štoly a prostorem bývalé strojovny těžebního stroje. Expozice vás seznámí s pracovním nářadím horníků, dopravním prostředkem panváglem, spatříte geologickou strukturu sedimentárního ložiska, obnovenou výztuž a figuríny horníků při práci. Výstup z podzemí si můžete zpestřit výstupem po žebříku. Zatímco od jara do podzimu do dolu míří zvídaví návštěvníci, přes zimu se stává domovem netopýrů, kteří zde našli své zimoviště.
10. Ivanitská poustevna
Opravdovým unikátem v celosvětovém měřítku je Ivanitská poustevna s poutním kostelem v Teplicích nad Metují na Kamenci. Jedná se o jediný dochovaný objekt svého druhu na světě. Komplex ve tvaru U tvoří kostel Panny Marie Pomocné se dvěma křídly dřevěné poustevny a uzavírá jej zeď se zahradou. Je památkou na kongregaci Sv. Ivana, založenou pro poustevníky v Čechách v roce 1732. Poustevnu postavil pražský lékař a doktor filozofie Jan Maxmilián z Peytersbergu, který se v pokročilém věku rozhodl pro poustevnický život a poustevna se jemu a dalším dvěma poustevníkům stala domovem. Toto unikátní místo je přístupné od jara do podzimu a také o Vánocích, kdy je vytápěno.
Nejžádanější ubytování na Broumovsku
Penzion Chata Vyhlídka |
Apartmány Pěkov |
Penzion Panorama |
Chalupa Barborka |
Cena od: 420 Kč | Cena od: 330 Kč | Cena od: 400 Kč | Cena od: 334 Kč |
Všechna ubytování na Adršpašku a Broumovsku
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 -17:30
Doporučujeme
- rezervujte si včas ubytování v Českosaském Švýcarsku a poznejte tajuplný kraj stolových hor a pískovcových skal.
- vydejte se na horské túry či na lyže a poznejte Krkonoše. Co třeba si vybrat ubytování v obci Špindlerův mlýn, určitě si vyberete.
- Ubytování za skvělé ceny, rodinné penziony v Deštné v Orlických horách s tradiční domácí kuchyní.
- Už jste byli v Jizerkách? Pokud ne, tak neváhejte a zkuste ubytování v Albrechtice v Jizerských horách - hotely, penziony, chaty. Příjemné horské středisko s hezkou přírodou.