/album/a42/hrad-vizmburk-15-jpg/
/album/a42/vizmburk-zricenina-jpg1/
/album/a42/hrad-vizmburk-12-jpg/
/album/a42/vizmburk-zricenina-jpg/
/album/a42/hrad-vizmburk-2-jpg/
/album/a42/hrad-vizmburk-9-jpg/

Poloha na mapě

Zřícenina hradu Vízmburk - Červený Kostelec

Máte rádi dobrodružství? Pak je tajemný, pověstmi opředený hrad Vízmburk něco pro Vás...

Zřícenina hradu Vízmburk

     

Nejstarší opevněné sídlo v Čechách

Tajemnou a pověstmi opředenou zříceninu hradu Vízmburk naleznete při červené turistické značce z Červeného Kostelce do obce Havlovice. Zřícenina hradu je umístěna na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Úpy, 3 kilometry od Červeného Kostelce. Hrad patřil k nejstarším opevněným sídlům v Čechách. Byl založen před rokem 1279 známým Tasem z rodu erbu Třmene, který byl významným dvořanem za vlády Přemysla Otakara II. a vůdcem odboje proti Braniborům. V roce 1447 začali hrad plenit Slezané, v roce 1553 byl již však pustý. Za mnohá a mnohá staletí se nad zříceninami nakupily vrstvy půdy a lesní porost.

 

Archeologický výzkum

Až archeologický výzkum v 70. letech 20. století znovuodkryl celé hradiště a hrad byl opět na světě. Hradní zdivo bylo budováno z bílého pískovce z nedalekých lomů v lese nad Podhradím.

 

Vstupné

Přístup ke zřícenině je zcela zdarma.

Tip na výlet

Projděte si okolí Havlovic, obce Čapkova Havlovického vodníka. Na Vízmburk se dostanete po červené. Z hradu půjdete po naučné stezce Po stopách erbu zlatého třmene. Po té půjdete po modré a zelené a nakonec Vás červená značka dovede opět do výchozího bodu v Havlovicích.

Okolo Havlovic, na Vízmburk

Zdroj: mapy.cz

Podívejte se, jak vypadal hrad v době své největší slávy

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme