/album/a40/dsc03580-jpg/
/album/a40/hospital-kuks4-jpg/
/album/a40/hospital-kuks-jpg/
/album/a40/hospital-kuks-jpg1/
/album/a40/hospital-kuks2-jpg/
/album/a40/hospital-kuks3-jpg/

Poloha na mapě

Hospitál Kuks - Podzvičinsko

Hospitál Kuks je právem označován za barokní perlu východních Čech. V roce 1704 jej nechal vybudovat František Antonín Špork, a ačkoliv by si to jistě přál, možná ani netušil, že se stane jednou z nejvýznamnějších historických staveb tohoto kraje.

     

O hospitálu

Dominantou hospitálu Kuks je kostel Nejsvětější Trojice, jehož krypta ukrývá hraběcí hrobku s ostatky zástupců rodu Šporků. Spolu s kostelem, který byl vybudován podle plánů známého italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, vznikly po obou jeho stranách dvě křídla, která sloužila jako špitál a ubytovna chovanců hospitálu, tzv. Špitálníků. Součástí areálu se stala rovněž lékárna U Granátového jablka. Její název nevznikl náhodně - granátové jablko je symbolem znovuzrození. Celý areál byl pojat mimořádně zdobně a díky unikátní sochařské výzdobě M.B. Brauna, mistra baroka, získal přezdívku „Ostrov barokního umění“. Působivé sochy z Braunovy dílny zdobí terasu před hospitálem a areál Kuksu. Vidět je můžete také v okolí a do lesa za Kuksem je zasazen známý Braunův Betlém.

 

Do hospitálu i do krypty

S hospitálem se můžete seznámit prostřednictvím prohlídkových okruhů. Základní okruh nabízí informace týkající se jeho historie, stavebního vývoje, původního poslání a osobnosti a života hraběte Františka Antonína Šporka. Druhý okruh vás zavede do krypty kostela a prostor Šporkovské hrobky a prozradí vám příběhy členů rodu Šporků, kteří zde odpočívají. Neméně zajímavé je rovněž České farmaceutické muzeum, sídlící v prostorách hospitálu, které představuje největší ucelenou lékárenskou expozici v Evropě. Seznámíte se tu s historií lékáren prostřednictvím expozice nazvané „Kouzlo apatyky“, která dává působivým dojmem nahlédnout do vývoje lékáren od období baroka do 20. století, včetně řady zajímavých oblastí farmacie. Další expozice nazvaná „Z apatyky do fabriky“  je zaměřena na historii výroby léků a zavede vás do světa léčivých přípravků, od jejich výroby v lékárnách po průmyslovou výrobu.

 

Tradice bylinkové zahrady

Součástí komplexu je i nově obnovená bylinková zahrada. Navázala na původní zahradu vzniklou na počátku 18. století, ve které se pěstovaly léčivé rostliny pro potřeby zdejší lékárny. Kromě obnovy bylinkové zahrady byla upravena část bývalého hospodářského křídla do podoby příjemného obchůdku s bylinkami a regionálními výrobky, a tak si můžete z Kuksu domů dovézt kromě krásných zážitků třeba bylinné směsi, čaje, sirupy, medovinu, hraběcí čokoládu a mnohé další pozornosti.

Kuks žije

Komplex hospitálu Kuks často ožívá během různých akcí. Jsou mezi nimi koncerty pořádané v kostele Nejsvětější Trojice, Barokní a Svatohubertské slavnosti, zahradnické a Vánoční trhy a další. Jednou z nich je Vinobraní na Kuksu, které se dotýká i protilehlého návrší břehu Labe, kde po kaskádovém schodišti, jako za hraběte Šporka, teče víno proudem. Málokdo by dnes hádal, že tady, nad léčivými prameny, kdysi stával krásný zámek s lázněmi, který tu nechal vybudovat hrabě Špork a jenž se stal místem bohatého společenského dění. Po Šporkově smrti v roce 1738 a po povodni, která tu řádila o dva roky později, došlo k úpadku lázní a ničivé dílo nakonec završil požár. V roce 1901 byly zbytky zámku strženy a dochovalo se jen zmíněné kaskádové schodiště, které během vinobraní připomíná velkorysost tehdejší doby.

 

Přístupnost

Hospitál leží v obci Kuks, mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem. Nejhezčí přístup k hospitálu vede stromořadím od obce.


 

Občerstvení

Restaurace Baroque, Kuks

 

Vstupné

                                        Dospělí             Mládež 6 – 18 let               Rodinné

                                                                 a Senioři 65+

Základní okruh                 100 Kč                  70 Kč                            270 Kč

Šporkovská hrobka           30 Kč                  20 Kč                             80 Kč

Historie lékáren                  40 Kč                  30 Kč                            110 Kč

Historie výroby léků          30 Kč                  20 Kč                             80 Kč

                 

Děti do 6 let mají vstup zdarma.

 

 

Otevírací doba

1. 4. – 30.  6.   úterý - neděle                9.00 – 17.00 hod.         

1. 7. – 31.  8.   pondělí - neděle              9.00 – 17.00 hod.

1. 9. – 29.10.   úterý - neděle                9.00 – 17.00 hod.

1. a 8. 5.                                               9.00 – 17.00 hod.

 

Parkování

Parkoviště v obci Kuks (placené).

 

Kontakt

www.hospital-kuks.cz

 

TIP NA VÝLET

Poznejte Braunův Betlém. Můžete sice až do jeho těsné blízkosti dojet autem a ponechat jej na záchytném parkovišti u lesa, kde se Betlém nachází, ale pokud k němu zamíříte pěšky, uděláte si příjemný výlet a odnesete si krásný zážitek. Okružní cesta začíná na parkovišti v Kuksu, vede po trase Naučné stezky „Půjdem spolu do Betléma“ a je dlouhá asi 7 km.

zdroj: www.mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme