/album/fotogalerie-babicino-udoli-ratiborice-babicino-udoli/ratiborice-adrspach-9-jpg/
/album/fotogalerie-babicino-udoli-ratiborice-babicino-udoli/ratiborice-adrspach-5-jpg/
/album/fotogalerie-babicino-udoli-ratiborice-babicino-udoli/ratiborice-adrspach-1-jpg/
/album/fotogalerie-babicino-udoli-ratiborice-babicino-udoli/ratiborice-adrspach-17-jpg/
/album/fotogalerie-babicino-udoli-ratiborice-babicino-udoli/ratiborice-adrspach-8-jpg/
/album/fotogalerie-babicino-udoli-ratiborice-babicino-udoli/ratiborice-adrspach-2-jpg/

Poloha na mapě

Babiččino údolí - Ratibořice, Česká Skalice

Malebné a romantické Babiččino údolí patří k nejhezčím místům Česka. Babička od Boženy Němcové pak dokonale vykresluje údolíčko v celé své kráse.

Babiččino údolí

     

Zdroj: panoramio.com

Šílená Viktorka

Návštěvu Babiččina údolí můžete absolvovat po celý rok. V období jarní a letní sezóny se zde konají četné kulturní akce. Třeba se tu potkáte s přívětivou babičkou, šílenou Viktorkou nebo s noblesní paní kněžnou. Babiččino údolí si zamilovalo mnoho mohykánů naší minulosti od Otakara Jedličky přes Aloise Jiráska až k Jaroslavu Seifertovi. Určitě i Vás chytne za srdce.

 

Co zde naleznete?

Putováním Babičina údolí Vás zavede k romantickému Ludrovu mlýnu na řece Úpě. Kdo by neznal žertovného „pana otce“ z Babičky. Zde si prohlédněte mlýnici a šalandu. Vedle je zřízena nová expozice rekonstruovaného mandlu. Za Ludrovým mlýnem se tyčí legendární sousoší Babičky s dětmi. Pomník od sochaře O. Gutfreunda vyvolával svého času pozdvižení mezi lidmi. Na tehdejší vkus byl až příliš moderní. Zde je rodinné foto téměř povinností. Vedle pomníku se nachází bufet s občerstvením a chátrající Panská hospoda, kde sloužila Kristla z Babičky. A potom se vydáte po úzké cestičce k Starému bělidlu. Roubená chalupa je dějištěm Babičky. Místnosti vybavené lidovým nábytkem stojí za Vaši pozornost. Vstupenka z Ludrova mlýna platí i zde.

 

Podívejte se i po okolí

Od Starého Bělidla už uvidíte známý Viktorčin splav. Zde nebohá dívka zlomená láskou hodila své děťátko do řeky. Často tu také zpívala. Dnes šumící splav obdivují turisté a cyklisté. Od splavu se můžete vydat na další túry. Krásná je cesta na k Rýzmburskému altánu, na zříceninu hradu Rýzmburk nebo k Červenému a Bílému mostu a Slatinskému mlýnu. Cyklisté ocení stezku do Havlovic. Při cestě do Ratibořic si můžete prohlédnout také zámek Ratibořice a lovecký pavilon na začátku bažantnice.

 

 

Tip na výlet

Projeďte Babiččino údolí na kole na odpočínkové trase, která je dlouhá 15 km. Projedete romantickým údolím Úpy, vychutnáte krásnou přírodu a prohlédnete si všechny objekty Babiččina údolí například Lundrův mlýn s mandlem, sousoší Babička s vnoučaty, Červený most... Více informací o trase Ratibořice, Babiččino údolí na kole.
 

Mapa trasy Babiččino údolí na kole

Zdroj: mapy.com

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme