/album/a2/dul-bohumir-4-jpg/
/album/a2/dul-bohumir-5-jpg/
/album/a2/dul-bohumir-6-jpg/
/album/a2/dul-bohumir-7-jpg/
/album/a2/dul-bohumir-8-jpg/
/album/a2/dul-bohumir-9-jpg/
/album/a2/dul-bohumir-10-jpg/
/album/a2/stola-jpg/

Poloha na mapě

Důl Bohumír - zajímavý hornický skanzen

Zažijte neobvyklý zážitek o těžké práci horníků v novém skanzenu v Jívce u Trutnova. Podzemí, odkud poslední horníci vyfárali před více jak 50 lety, se otevřelo veřejnosti.

     

Historie dolu

Historie dolu začala v 19. století, když v okolí obce Jívka u Trutnova byly na výchozech permokarbonských sedimentárních vrstev odkryty radvanické černouhelné sloje a tři žíly s měděným zrudněním chalkozínu, malachitu, bornitu, azuritu a covellinu. Dvě z nich, sloje Jana a Bohumír, byly systematicky těženy od poloviny 19. století, ve druhé polovině 20. století probíhala těžba na dole Bohumír. Z důvodu nerentabilnosti těžba v roce 1965 skončila a následovalo uzavření štoly.

Dobrodružný výlet do podzemí

Začátkem června 2015 byla zpřístupněna první etapa prohlídkové trasy, která je dlouhá asi 400 m a nabízí reálnou podobu dolu v době uzavření. Při cestě podzemím projdete částí štoly i prostorem bývalé strojovny těžního stroje. Na trase uvidíte geologickou strukturu sedimentárního ložiska, obnovenou výztuž, figuríny horníků při práci, či raritu v podobě pukliny vzniklé samovolným odpadnutím kusu opuky od stropu štoly. Spatříte tu také rozličné pracovní nářadí a panvágl, což je zvláštní dopravní prostředek který sloužíval k přepravě horníků. Nazpět na povrch se vrátíte stejnou cestou, kterou jste přišli, nebo si můžete vyzkoušet trochu dobrodružný žebříkový výstup. Místa, která navštívíte, se na konci září uzavřou, aby poskytla domov chráněným netopýrům, kteří tu mají své zimoviště.

 

Zajímavost a doporučení

Před vstupem do štoly dostanete přilbu, svítidlo a plášť, což umocňuje celkový zážitek z prohlídky. Nezapomeňte na pevnou obuv a přibalte si něco teplého na sebe. Návštěva není vhodná pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory.

 

Přístup

Příjezd autem přes obec Jívka po silnici č. 301. Důl Bohumír se nachází v průmyslovém areálu spol. GEMEC – UNION a.s. a vede k němu dobrá přístupová cesta. Pro návštěvu dolu je třeba se ohlásit na vrátnici, kam si pro vás přijde průvodce.

 

Občerstvení a ubytování

Drobné občerstvení je možné zakoupit přímo na vrátnici. Penzion a restaurace Radvanice nabízí návštěvníkům dolu Bohumír po prohlídce 10% slevu na konzumaci. V obci Jívka je restaurace Čtyři růže. Jestliže plánujete v regionu dovolenou, podívejte se na ubytování v Trutnově a okolí. Velkou výhodnou polohy je, že můžete plánovat výlety jako pod Adršpašsku, tak i po Krkonoších.

 

Vstupné

Dospělí 120,- Kč, děti/studenti/senioři 70,- Kč, skupiny nad 20 osob 100,-/50,- Kč.

 

Provozní doba

Květen – říjen, denně v 9.00, 11.00, 13,00 a v 15.00 hod.

 

Parkování

Parkoviště leží u přístupové cesty.

 

Kontakt

GEMEC – UNION a. s., 542 13 Jívka 187
Tel.: +420 499 829 842, +420 724 805 646
E-mail: bohumir@gemec.cz
www.djs-ops.cz
 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme