Hora Turov - Náchod

Vyrazte na pověstmi opředený vrch Turov nedaleko Hronova, ke kterému se vztahuje i několik děl Aloise Jiráska.

Hora Turov

     

Blaník Jiráskova kraje

Hora Turov leží asi 4 kilometry od města Hronov. Jedná se o částečně zalesněný vrch s nadmořskou výškou 603 metrů. Název hory je odvozen od slova  tur – divoký býk, který se potuloval po místních stráních. Vrch je opředený mnoha pověstmi, bájemi a legendami. Říká se mu Blaník Jiráskova kraje, dle pověsti o známých rytířích, kteří sídlí uvnitř hory. Je to prý Svatováclavské vojsko, které je připraveno zakročit ve zlých dobách.

 

Velký Pátek

Hora se otevírá na svatého Václava a Velký Pátek. Na vrcholu byla před mnoha lety postavena oblíbená turistická chata, která je však již několik let uzavřena a chátrá. Slavnostně byla zpřístupněna roku 1924 a pojmenována po zdejším rodákovi Aloisi Jiráskovi.

K místu se vztahují díla Jiráska – U nás, Skaláci a Pan Johanes. Z hory je pěkný výhled do kraje. Na vrcholu je rozcestník turistických tras.

 

Přístupnost

z Hronova se nejlépe dostanete na horu Turov po červené turistické trase na rozcestí od Maternice, odkud budete dále již pokračovat po zelené značce až na vrchol hory. Z vrhu hory Turov bude dále pokračovat po zelené značce zpět do města Hronov. Příjemný celodenní výlet po turistickém okruhu.

 

Tip na výlet

Na horu Turov se vydejte z obce Velký Dřevíč. Cestou se nezapomeňte zastavit na Mlýně Dřevíček, kde je zajímavá expozice o mlynářství.

 

Na Turov

Zdroj: mapa.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme