Fotogalerie

/album/fotogalerie26/rozhledna-zaltman-od-obce-male-svatonovice-jpg/
/album/fotogalerie26/a62501920-jpg/
/album/fotogalerie26/a98430312-jpg/
/album/fotogalerie26/a78489797-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Žaltman - Jestřebí hory

Vydejte se na rozhlednu Žaltman nedaleko Malých Svatoňovic. Můžete si zde vychutnat výhledy do širokého okolí, třeba až na Trosky.

 

rozhledna Žaltman

panoramio.com

Panoramatický rozhled

Železná rozhledna Žaltman leží na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor se stejnojmenným názvem v nadmořské výšce 740 metrů.  V roce 1967 byla postavena  svépomoci členy TJ Sokol Malé Svatoňovice 12 m vysoká kovová rozhledna. Po 52 letech provozu z důvodu nedostatečného výhledu, byla v roce 2019 demontována. V následujícím roce 2020  byla za pomoci veřejné sbírky postavena obcí Malé Svatoňovice nová 22 m vysoká kovová rozhledna se 4 vyhlídkovými plošinami s celkem 120 schody.

 

Rozhledna je dnes oblíbeným výletním cílem mnoha turistů. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Uvidíte Krkonoše, Rýchory, Javoří hory nebo Adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko a za dobré viditelnosti i Orlické hory, Králický Sněžník a dokonce i zříceninu hradu Trosky

 

Přístupnost

Rozhledna je volně přístupná. Nejsnadnější přístup k Žaltmanu vede z obce Malé Svatoňovice (4 km), z Radvanic (5 km) nebo z Odolova (8 km).

 

Tip na výlet

Vydejte se k rozhledně Žaltman pěšky. Celá trasa začínající v Radvanicích měří 7,5 km. Z Radvanic se vydáte po modré turistické značce na Panskou cestu, odkud budete pokračovat po zelené až k rozhledně. Až se pokocháte výhledem, vydáte se dále po zelené až do osady Paseka. Z Paseky půjdete po červené turistické značce zpět do Radvanic. Pokud máte zájem o turistický výlet do této lokality, podívejte se na naše tipy na turistické trasy

 

Na Žaltman

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme