Fotogalerie

/album/stolova-hora-ostas-adrspach-foto/ostas-broumovsko11-jpg/
/album/stolova-hora-ostas-adrspach-foto/ostas-broumovsko6-jpg/
/album/stolova-hora-ostas-adrspach-foto/ostas-broumovsko4-jpg/
/album/stolova-hora-ostas-adrspach-foto/ostas-broumovsko9-jpg/
/album/stolova-hora-ostas-adrspach-foto/ostas-broumovsko7-jpg/
/album/stolova-hora-ostas-adrspach-foto/ostas-broumovsko2-jpg/

Poloha na mapě

Stolová hora Ostaš - Broumovsko

Mezi městy Teplice nad Metují a Police nad Metují se tyčí do výšky 700 m. n. m. osamocená stolová hora Ostaš.

Stolová hora Ostaš

       

Zdroj: panoramio.com

Sluj českých bratří

Turistická stezka, která vede na vrchol hory prochází přes dvě menší skalní města - Dolní labyrint a Horní labyrint. Mezi skály v této oblasti se chodili v dobách válek skrývat lidé z okolí, tyto časy připomínají i jména některých skalních útvarů jako např. nejznámější místo této oblasti, asi 30 m dlouhá puklina ve skále pojmenovaná Sluj českých bratří nebo skály nazvané Zrádce, Mohyla smrti, Zbrojnoš. Po projití skalním bludištěm se ocitnete na vrcholu hory Ostaš, ze kterého se vám při příznivém počasí naskytne krásný výhled na Krkonoše a Broumovské stěny.

 

Krtičkova vyhlídka

Na vrcholu se pne Frýdlantská skála s širokým rozhledem. Na okraji plošiny na Vás čeká pěkná Krtičkova vyhlídka, která je pojmenována po místním knihkupci Krtičkovi, který si Ostaš velmi oblíbil. Ostaš byla také od pradávna loveckým revírem. Je pojmenována podle svatého Eustacha (Ostacha) patrona myslivců. Za husitských válek byla hora útočištěm pro mnoho lidí z okolí. V roce 1421 bylo místo přepadeno a uprchlíci povražděni. Na Ostaši při luční enklávě najdete oblíbenou výletní hospůdku, hájovnu, chatovou osadu a kapli. Kaple byla postavena v roce 1484 na památku vyvražděných obyvatel Police, kteří se zde skryli před Slezany. Vedle skalního města – Horního a Dolního labyrintu si určitě prohlédněte také Kočičí skály, kde se nachází zmíněná Sluj českých bratří. Vedle pak je Kočičí hrad s Liščí jeskyní a skalní branou. V obou labyrintech je asi 50 věží vhodných pro horolezectví. Z dalších skalních útvarů Vás jistě zaujme Čertovo auto, Medvědi nebo Výří brána.

 

Přístupnost

Ke skalám  vede z obce Pěkov u autobusové zastávky malá asfaltová cesta až k chatové osadě Ostaš, kde je také odstavné parkoviště (parkování zdarma). Přímo v areálu chatové osady je příjemná restaurace s letní terasou, kde se můžete občerstvit, ale také naobědvat.

 

Náš tip

Na Ostaš se projděte příjemnou procházkou. Trasa začíná v osadě Ostaš a povede Vás po modré značce až navrchol hory. Vycházku doporučujeme zpříjemnit prohlídkou skalního bludiště a výšlapem na Frýdlantskou a Krtičkovu vyhlídku.

 

Okolo Ostaše

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme