/album/fotogalerie91/bystrica-klodzka-1-jpg/
/album/fotogalerie91/bystrica-klodzka-5-jpg/
/album/fotogalerie91/bystrica-klodzka-2-jpg/
/album/fotogalerie91/bystrica-klodzka-3-jpg/
/album/fotogalerie91/bystrica-klodzka-4-jpg1/
/album/fotogalerie91/bystrica-klodzka-6-jpg1/

Poloha na mapě

Kladská Bystřice - Bystryca Klodska

Historické středověké město Bystrzyca Klodska se rozkládá na svahu prudce klesajícím ke Kladské Nise. Leží na důležité silniční trase Varšava – Praha – Vídeň...

     

Město, které povstalo z popela

Město bylo založeno ve 13. století. Nejstarší dokument, zmiňující Bystřici pochází z července roku 1319 a král Jan Lucemburský jím předává úřad fojta Jakubu Rücklerovi. Právě tento muž se zasloužil o vybudování městských hradeb, jejichž pozůstatky jsou dnes vyhlášenou turistickou atrakcí. Bystřice jako bájný pták Fénix povstala z popela. Požáry zde totiž řádily poměrně často a v roce 1475 ji plameny zcela pohltily. Naštěstí se dočkala obnovy. Dochovaná pozoruhodná středověká zástavba včetně hradeb, rytířské věže, Vodní brány, Kladské věže a náměstí typického středověkého půdorysu, to všechno dotváří příjemnou atmosféru tohoto města s terasovitou zástavbou, pro kterou je přirovnáváno k italskému městu Nemi.

 

Architektonické lahůdky

Dnešní Bystřice je vzhledem k nevšedním hodnotám středověké architektury jedním z nejzajímavějších míst Kladska. Kromě systému opevnění města přitahují pozornost návštěvníků měšťanské domy na starém městě, Vodní brána, Rytířská bašta, Malé náměstí s kamenným pranýřem, pocházejícím z roku 1556, na kterém je latinsky napsáno „Bůh trestá hříšné“, barokní pomník sv. Trojice z roku 1736, gotický farní kostel sv. Michala Archanděla, radnice s renesanční věží a celá řada drobných sakrálních památek. Milovníci historické architektury si tu přijdou zkrátka na své. A pokud si chcete město prohlédnout z výšky, zamiřte na vyhlídkový ochoz Kladské bašty. Vstup je z ulice Okrzei.

 

Stačí škrtnout sirkou…

Město bývalo známé výrobou zápalek, které produkovala zdejší továrna. Dnes je atrakcí Bystřice Muzeum zápalek, které se nachází na Malém Rynku v budově dřívějšího evangelického kostela. Je nejen jediným svého druhu v Polsku, ale patří rovněž do nepříliš početné „rodiny“ podobných muzeí na celém světě. Jeho expozice jsou věnovány ohni, zápalkám a zapalovačům a spatřit tu můžete bohatou sbírku předmětů sloužících k rozněcování ohně – křesadla, doutnákové nástroje, zapalovače benzinové, plynové i elektrické. Pastvou pro oči jsou sbírky zápalkových krabiček a nálepek, uvidíte také staré pohlednice, rytiny a knihy. Součástí muzea je expozice věnovaná historii města.

zdroj foto: wikipedia.org

Doporučení

V Turistickém informačním centru na Malém Rynku si vyzvedněte mapu města, ve které jsou vyznačené všechny důležité památky a zajímavosti.
Na webu Bystřice si v rubrice Turistické trasy můžete vybrat 15 tras různé délky a časové náročnosti, které vás zavedou do nejzajímavějších míst.
 

Přístupnost

Autem od Náchoda přes lázně Polanica Zdrój, odbočka po silnici č. 388 na Bystřici. Vydat se můžete i pěšky z Orlického Záhoří přes hraniční přechod pro pěší.
 

Občerstvení

Restaurace a pizzerie Helios na Place Wolnošci, v baru s bistrem na ul. Sienkiewicza, na vyhlášených sladkostech si pochutnáte v kavárně Pod Makami na Place Wolnošci.

 

Vstupné

Muzeum zápalek: plné 7 Zl., snížené 5 Zl.

 

Provozní doba

Muzeum zápalek

úterý – sobota 8.00 – 16.00 hod., neděle 10.00 – 15.00 hod.

V době letní prázdnin úterý – sobota 9.00 – 17.00 hod., neděle 10.00 – 16.00 hod

 

Parkování

V centru na náměstí (Place Wolnošci), u vlakového nádraží.

 

Kontakt

www.bystrzycaklodzka.pl
 

Tip na výlet

Autem nebo i pěšky se můžete vydat do horských klimatických lázní Miedzygórze. Cesta autem je dlouhá necelých 20 km, pěšky asi 13 km. Jedná se o jednu z největších atrakcí kladské oblasti. Nabídne vám nejen původní lázeňskou zástavbu s typickou atmosférou, ale také přírodní rezervaci, jejíž území je uzpůsobeno turistům. Rezervací vede červená turistická značka. Trasu propojují upravené pěšiny a schody, je tu několik pěkných vyhlídek a také vodopád na říčce Wilczka, vysoký 21 m. Jen 20 minut od centra Miedzygóre si můžete prohlédnout Pohádkovou zahradu (Ogród Bajek).

zdroj: mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme