Fotogalerie

/album/fotogalerie90/polanica-zdroj-1-jpg/
/album/fotogalerie90/polanica-zdroj-11-jpg/
/album/fotogalerie90/polanica-zdroj-6-jpg/
/album/fotogalerie90/polanica-zdroj-12-jpg/
/album/fotogalerie90/polanica-zdroj-4-jpg/
/album/fotogalerie90/polanica-zdroj-9-jpg/

Poloha na mapě

Lázně Polanica Zdrój - Polsko

Lázně Polanica Zdrój jsou často nazývány perlou dolnoslezských lázní. Leží na úpatí Bystřických a Stolových hor, nedaleko česko-polské hranice.

Lázně Polanica Zdrój

     

 

Lázně téměř 200 let „mladé“

Polanica Zdrój jsou nejmladší lázně v celém Kladsku. Jejich historie se datuje do doby před necelými 200 lety. Voda zdejších minerálních pramenů pochází ze srdce Stolových hor a je používána k léčbě srdečních a cévních onemocnění, potíží trávicího ústrojí a pohybového aparátu. Ochutnat můžete například vodu zdraví prospěšných pramenů Joseph Pieniawa, Staropolanka 2000 a další, ale o Polanici se říká, že tady léčí každá kapka vláhy. Do lázní hosté nemíří jen kvůli návratu pošramoceného zdraví, ale také rovněž za aktivním odpočinkem v mírném podhorském klimatu, díky kterému jsou zde mírné zimy a teplá, slunečná léta.

 

Srdce lázní tepe v rytmu fontány

Srdcem Polanice je lázeňský park, který na jaře rozkvétá množstvím různě zbarvených nádherných rododendronů. Rozprostírá se na ploše asi 13 ha a bezprostředně sousedí s lázeňskými budovami. V průčelí parku je umístěn pavilon určený k pitným kúrám. Jeho součástí je krytá promenáda, kde probíhají oblíbené lázeňské koncerty. U hlavní parkové aleje stojí sanatorium Wielka Pieniawa z roku 1906. Vyhledávanou atrakcí je fontána, která stojí naproti němu a v sezóně, když se zešeří, bývá barevně osvětlena a v rytmu hudby její trysky vytváří kouzelné obrazce. Další zajímavostí parku je socha ledního medvěda, který připomíná skutečnost, že v dobách dávno minulých zasahoval skandinávský ledovec až na území Kladska.

 

Za poznáním po svých či výletním vláčkem

Lázně a jejich okolí dobře poznáte díky značeným turistickým trasám a cyklostezkám. Mezi nejzajímavější cíle je považováno Pekelské údolí s restaurací Piekjelko, vilová čtvrť ve stylu lázeňské architektury, kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1910, jehož věž se tyčí nad lázeňskou promenádou, či nejstarší budova města – jezuitský dvůr z počátku 18. století. A pokud by se vám to snad zdálo málo, můžete se vypravit do Etnografického a misijního muzea, prohlédnout si městečko z vyhlídkového vláčku, zamířit na populární letní horskou bobovou dráhu Góralka, která je dlouhá přes 450 metrů a jezdí rychlostí až 40 km v hodině, nebo se vydat do okolní krásné přírody na vycházku.

Lázně Polanica ZdrójLázně Polanica Zdrój

Doporučení

Vyčerpávající informace vám podá místní Turistická informační kancelář, kterou najdete na ul. Parkowa.
 

 

Přístupnost

Polanica Zdrój leží nedaleko hranic Čech a Polska a vede sem silnice E67 od Náchoda, přes lázně Kudowa Zdrój a Duszniky Zdrój. Lázně jsou přístupné po celý rok zdarma.
 

 

Občerstvení

Ve městě si můžete pochutnat v některé z řady restaurací a kaváren, které jsou v létě většinou rozšířené o zahrádky s barevnými slunečníky. Jejich seznam si můžete dopředu prohlédnout na www.polanica.pl v rubrice Gastronomie. Stránka je dostupná i v českém jazyce.
 

Parkování

Na vyhrazených parkovištích, např. u řeky na ulici Bystrzycka či na druhém břehu v blízkosti ul. Zdrojowa.

 

Kontakt

www.polanica.pl

 

Tip na výlet

Vydejte se do dalšího města zdejší lázeňské trojice, Duszniky Zdrój a navštivte zajímavé Muzeum papíru. Uvidíte tu historické sbírky z dějin papírenství a tiskařství a seznámíte se i s dějinami města. Muzeum je oblíbeným turistickým cílem a je přístupné celoročně. Najdete jej u řeky Bystřice, v budově papírenského mlýna ze 17. století, na jižním okraji obce při silnici vedoucí k hraničnímu přechodu Náchod. A to, že za prohlídku stojí samozřejmě i celé Duszniky, není jistě třeba ani hovořit.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme