Jestřebí hory

Hřebeny Jestřebích hor se v délce téměř 20 kilometrů táhnou mezi údolím Metuje a Petříkovického potoka. Z výšky 740 m n. m. na ně shlíží jejich nejvyšší vrch Žaltman. Je to oblast svěžích lesů, voňavých luk, dalekých vyhlídek, průzračných jezírek i tajuplných skalních zákoutí. Seznamte se s krajem, který nabízí čistou přírodu, mnoho zajímavostí  a výborné podmínky pro odpočinek a relaxaci.

     

Krásný kraj jako na dlani

Jestřebí hory nepatří sice mezi nejvyšší, ale příjemné podhorské a horské klima si v ničem nezadá s prostředím velikánů. Nejvyšším vrcholem je Žaltman, který se vypíná v jejich centru a z železné rozhledny s točitými schody nabízí nádherný výhled do širokého okolí. Spatřit můžete Krkonoše, Soví a Javoří hory, Rýchory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko a mnoho dalších krásných míst. Tam, někde v dálce, se ukrývá sluj loupežníka jménem Lotrando. Jeho jméno zní sice pohádkově, ale jedná se o skutečnou postavu nechvalně známého lapky. Přepadával kupce i pocestné, dokud jeho život neukončila v létě 1584 ruka kata. Připomínkou této historické postavy je Sluj loupežníka Lotranda, která se nachází na cestě z rozhledny Žaltman k osadě Paseka. Obklopují ji malé skály a na jedné z nich je vytesáno jeho jméno. Další vyhlídka, Varta, poskytuje obdivuhodný pohled na jihozápadní část Jestřebích hor a pěkné výhledy do kraje bratří Čapků a Boženy Němcové nabízí i Severní a Jižní Čížkovy kameny ze skal a velkých kamenů. Tyto pískovcové útvary navštěvují nejen turisté, ale v oblibě je mají také amatérští a začínající horolezci, kteří je vítají jako terén pro základy lezení. Oblast Čížkových kamenů je protkána značenými stezkami a do mnoha jejich míst se lze dostat i na horském kole. Jen kousek od obce Odolov se nachází Kryštofovy kameny. Jsou to dva zajímavé skalní útvary, které tvoří slepence a zkamenělé stromy, tzv. araukarity. Tato oblast je jejich známým nalezištěm.

Pohled do hvězd i do podzemí

Kulturním a společenským centrem Jestřebích hor je město Úpice. Na jeho náměstí stojí úpravné městské domy, které byly svědky mnoha historických událostí. Své ví i zdejší kostel sv. Jakuba, stojící na místě původního dřevěného kostelíka, který dvakrát vyhořel. Současný kostel v barokním slohu byl vybudován v letech 1698 – 1702 a jeho 45 m vysoká věž nabízí neobvyklé panoramatické výhledy. Připomínkou minulosti je ale překvapivě i moderní obchodní centrum. Právě v místě, kde stojí, se nacházel dům, ve kterém žila rodina dr. Antonína Čapka a kde bratří Čapkové se sestrou Helenou strávili své dětství. Dům bohužel ustoupil nové zástavbě a připomínkou rodiny Čapků je dnes pouze pamětní deska. Více se o životě obou bratří dozvíte v muzeu v Malých Svatoňovicích.  Úpicí vede naučná stezka po zdejších historických zajímavostech. Významnou památkou města je zejména roubená chalupa Dřevěnka postavená z neotesaných klád, ojedinělá svého druhu v Čechách. Mnohé informace a zajímavosti nabízí Městské muzeum ve Rtyni v Podkrkonoší, do vesmíru míří dalekohledy hvězdárny v Úpici, a o těžké práci horníků vypovídá důl Bohumír, který se otevřel veřejnosti a nabízí jedinečný zážitek.

 

Apartmány Bohdašín

Ranch Gallop

Green Valley Park

Apartmány Kolisko

Cena od: 250 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 104 Kč Cena od: 350 Kč

 

Jestřebí hory v zimě

Hory nabízí ideální terén pro milovníky bílé stopy i sjezdového lyžování. Pro běžkaře je tu hned několik upravených tras. Nejoblíbenější je hřebenovka Petříkovice – Slavětín – Paseka – Odolov. Příjemný terén vedoucí na hřebeny Jestřebích hor nabízí další trasa, přes Kvíčalu, Sedmidomí, Markoušovice a Paseku. Podhorskou malebnou krajinou se můžete vydat z Úpice, ve směru Krákorka – Končiny - Červený Kostelec a zpět.  Jsou tu ale i mnohé další, ne tolik známé, ale neméně pěkné. Jestřebí hory mají co nabídnout i milovníkům sjezdového lyžování. Nejznámějším lyžařským střediskem jsou  Malé Svatoňovice či sjezdovka Radvanice. Pro rodiny s dětmi, které holdují sáňkování, je ideální terén cesty ze Žaltmanu do Malých Svatoňovic.

 

Jestřebí hory a válečná historie

Po délce celého hřebenu Jestřebích hor není vzácností narazit na některý z pěchotních srubů, které byly vybudovány jako součást obranné linie v období II. světové války. Nahlédnout můžete např. do objektu těžkého opevnění, kterým je pěchotní srub T-S 26 u Odolova. Byl jedním ze tří strategicky důležitých objektů, které bránily sedlo u Odolova. V současné době tu můžete vidět i zajímavou expozici pěchotní a dělostřelecké munice z II. sv. války.  S vojenskou historií vás seznámí i Regionální vojenské muzeum v Malých Svatoňovicích. Jen několik málo kilometrů je vzdálen další zpřístupněný objekt, pěchotní srub T-S 44 „Na pahorku“ se zajímavou konstrukcí. Stojí nad obcí Lhota-Bezděkov a vede k němu zelená turistická trasa.

Co zajímavého nabízí okolí?

Z Jestřebích hor můžete zamířit do Babiččina údolí a připomenout si postavu babičky Boženy Němcové v domku na Starém bělidle, kde je její světnička zařízená v lidovém duchu. K vidění je tu také známý Ludrův mlýn, budova mandlu, Viktorčin splav i sousoší babičky s vnoučátky. Stezka mířící k zámeckému parku vede až do ratibořického zámku, kde svůj čas trávila kněžna Zaháňská. Odpočinek v blízkosti vody a radovánky s tím spojené v Jestřebích horách nabízí zejména vodní nádrže přírodního charakteru. Doslova rájem vodních sportů je vodní nádrž  Rozkoš u České Skalice. Rekreační areály na jejích březích zvou k odpočinku a rekreaci s množstvím kvalitních služeb, od občerstvení, přes atrakce pro děti až po ubytování v kempech s kvalitním zázemím. K Rozkoši se můžete vypravit i pěknou cyklotrasou z Havlovic přes Ratibořice.

 

Z Jestřebích hor se v zimě i v létě budete vracet odpočatí, plní energie krásných zážitků. A to je důvodem zjištění, že se sem musíte ještě podívat. Z nabídky ubytování si jen stačí vybrat takové, kde se budete cítit jako doma a kam se po svých výletech a aktivitách budete příjemně unaveni rádi večer vracet.

Apartmán Antonín

Apartmány Batňovice

Rekreační domky Dolce

Chalupa Babiččino údolí

Cena od: 172 Kč Cena od: 175 Kč Cena od: 270 Kč Cena od: 208 Kč

 

     

Hledáte možnosti, kde se pohodlně ubytovat?

Prozkoumejte každou oblast adršpašského regionu:

Adršpašské skály | Teplické skály | Babiččino údolí a okolí | Broumovsko | Náchod a okolí

 

Ubytování podle druhu

Hotely | Penziony | Chaty, apartmány

 

Tématické pobyty

Wellness ubytování | pobyty pro seniory | ubytování s bazénem | ubytování se psemubytování pro rodiny s dětmi

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme