Oblast Stolových hor - Polsko

Oblast polských stolových hor s Národním parkem Góry Stolowe leží při česko-polské hranici, asi 10 km od lázní Kudowa Zdrój. Je tak snadno dostupnou destinací pro turisty obou zemí. Atraktivní území oblasti skrývá mnohé přírodní krásy a získá si srdce každého, kdo ji navštíví.

     

Kraj skalních labyrintů a vzácných rostlin

Pásmo Stolových hor se táhne od údolí Dušnické Bystřice po Mieroszów a Krzeszów. Charakterizuje je krajina s typickými náhorními plošinami, skalními bloky, množstvím přírodních labyrintů a zajímavých skalních útvarů. Již v padesátých letech zde vznikly přírodní rezervace Velká Hejšovina, Bludné skály/Bledne skaly a Batorowské rašeliniště/Torfowisko Batorowskie. V roce 1993 tato oblast byla vyhlášena Národním parkem Stolových hor. Území je z velké části pokryto lesními porosty. V hojné míře zde rostou smrčiny, ostrůvky bučin, javořin a místy se vyskytuje vzácná borovice blatka. Rašeliniště a bahenní louky přejí mnoha druhům chráněných rostlin. Do rodiny zdejší flóry se řadí například ocún jesenní, Kladská růže, vzácné ostřice, kapradiny, několik druhů vstavačů i více jak 200 druhů mechů. Zdejší oblast je domovem řady živočichů. Žije zde například výr velký, vzácný kulíšek nejmenší, v lesích se prohání vysoká zvěř a daří se tu mnohým menším vzácným savcům.

 

Za krásným výhledem vystoupáte po schodech

Nejvyšším bodem Stolových hor je pískovcový vrchol Velká Hejšovina (919 m n. m.) při česko-polské hranici, nabízející krásný výhled na Krkonoše, Sudety a Orlické hory. Užívat si jich můžete z přírodní vyhlídkové plošiny či terasy turistické chaty tyrolského stylu, která stojí na jejím skalnatém vrcholu, ke kterému vede 665 schodů vytesaných do skály. Přístupová cesta vede skalním bludištěm z obce   Karlóv   a osady Pasterka. Další dominantou je Skalniak (915 m n. m.) v masivu Bor, s úžasným skalním labyrintem Bludných Skal. Zajímavé jsou rovněž Radkovské skály/Radkowskie Skaly, Puchaczské skály a Lezycké skály/Lezyckie Skalki, s unikátními třetihorními skalkami a přírodou typickou pro savany.

 

Poznání nabízí turistické cesty i naučné stezky

Území je z velké části pokryto lesními porosty. V hojné míře zde rostou smrčiny, ostrůvky bučin, javořin a místy se vyskytuje vzácná borovice blatka. Rašeliniště a bahenní louky přejí několika druhům chráněných rostlin. Do rodiny zdejší flóry se řadí například ocún jesenní, Kladská růže, vzácné ostřice, kapradiny, několik druhů vstavačů a také více jak 200 druhů mechů. Zdejší oblast je domovem mnoha živočichů. Žije zde například výr velký, vzácný kulíšek nejmenší, daří se tu řadě menších vzácných savců a v lesích se prohání vysoká zvěř, kterou s trochou štěstí můžete zahlédnout. Mezi jednotlivými skalními útvary Stolových hor vedou značené turistické cesty a naučné stezky. Těch je v současné době celkem pět: Stezka skalního reliéfu/ Ścieżka Skalnej Rzeźby, Zanikající louka/ Niknąca Łąka, Obojživelníci/ Płazy, Aktivní ochrana ekosystemů v PNGS/ Czynna ochrona ekosystemów w PNGS a Geoatrakce Stolových hor/Geoatrakcje Gór Stołowych. Jejich prostřednictvím se můžete seznámit s přírodou hor a jejich geologickou stavbou.

 

Přístupnost

Z Čech jsou Stolové hory snadno dostupné. Dvojici oblíbených výchozích míst tvoří Olešnice v Orlických horách (směr na lázně Kudowa Zdrój) a obec Machov v okrese Náchod, odkud vás žlutě značená trasa dovede do skalního labyrintu Bludných skal.

 

/album/a17/dsc-0191-jpg/
/album/a17/dsc-0276-jpg/
/album/a17/dsc-0285-jpg/
/album/a17/dsc-0290-jpg/
/album/a17/dsc-0333-jpg/
/album/a17/dsc-0370-jpg/
/album/a17/dsc-0402-jpg/

Hotel Vyhlídka

Penzion Krásné časy

Penzion Bor

Green Valley Park

Cena od: 1280 Kč Cena od: 423 Kč Cena od: 300 Kč Cena od: 104 Kč

 

Podělte se s přáteli      

Hledáte možnosti, kde se pohodlně ubytovat?

Prozkoumejte každou oblast adršpašského regionu:

Adršpašské skály | Teplické skály | Babiččino údolí a okolí | Broumovsko | Náchod a okolí

 

Ubytování podle druhu

Hotely | Penziony | Chaty, apartmány

 

Tématické pobyty

Wellness ubytování | pobyty pro seniory | ubytování s bazénem | ubytování se psemubytování pro rodiny s dětmi

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme