Tip na výlet

Den plný zážitků ve skalách můžete završit návštěvou lázeňského městečka Kudowa Zdrój. Užijte si procházku typicky lázeňským městečkem a jeho krásným parkem. Prohlédnout si tu můžete unikátní Muzeum žab, děti ocení Muzeum hraček a zamířit můžete také na pozoruhodnou Stezku mizejících řemesel. A určitě si nenechejte ujít návštěvu některé z typických lázeňských kaváren, například stylovou Sissi a ochutnejte zdejší vyhlášené sladkosti.

     

Hledáte možnosti, kde se pohodlně ubytovat?

Prozkoumejte každou oblast adršpašského regionu:

Adršpašské skály | Teplické skály | Babiččino údolí a okolí | Broumovsko | Náchod a okolí

Polský národní park Góry Stolowe

Góry Stolowe patří k nejkrásnějším pohořím v Sudetách. Jsou jednou z nejnavštěvovanějších přírodních atraktivit Polska.

     

Flóra a fauna Stolových hor

Národní park Stolové hory je krajinou přirozeného půvabu, rozkvetlých luk a krásných lesů, které zaujímají převážnou většinu jeho plochy. Jedná se zejména o uměle vysázené smrkové porosty. Mezi nimi se dochovaly nevelké ostrůvky listnatých lesů bučin a javořiny a vyskytuje se zde i ohrožený a vysoce ceněný druh borovice blatky. Ve vlhkých částech lesních komplexů se rozprostírají rašeliniště, která jsou spolu s vlhkými bahenními loukami domovem početně zastoupené populace chráněných rostlin. Vidět tu můžete např. ocún jesenní, prstnatec májový, úpolín evropský zvaný Kladská růže, klikvu bahenní či vzácné ostřice vč. Davallovy. Ve skalním světě se daří mechorostům a kapradinám, v sušších partiích není výjimkou zahlédnout několik druhů vstavačů.

 

 

Stolové hory se staly domovem mnoha živočichů. Mezi ptáky jsou zastoupeny běžné, ale i vzácné druhy, mezi nimi např. výr velký, kulíšek nejmenší, krahujec, sokol stěhovavý, poštolka nebo čáp černý. Zaslechnout můžete i tokání tetřevů a v údolí potoků zahlédnout konipasa horského. Mezi vysokou zvěří jsou zastoupeni jeleni, srnci a srny. Mezi dalšími zde žijícími tvory jsou divoká prasata, lišky, jezevci a mnozí menší vzácní savci, jako je kuna, hranostaj či černá a zrzavá veverka. Díky chladné a kvalitní vodě jsou potoky hor bohaté na pstruhy a vodu čeří také lipani a vranky.

Krása vzniklá ze dna moře

Pohoří leží asi 10 kilometrů severně od lázní Kudowa Zdrój. Jejich vrcholy jsou tak ploché, jak naznačuje sám jejich název. Skalní útvary vznikly v mořském prostředí, které asi před 100 miliony let vystoupilo na území středosudetské pánve. V padesátých letech tu vznikly tři přírodní rezervace: Bludné skály/Bledne skaly, Velká Hejšovina a Batorowské rašeliniště/Torfowisko Batorowskie. V roce 1993 byla tato krásná místa vyhlášena Národním parkem. Pásmo Stolových hor se táhne od údolí Dušnické Bystřice až po Mieroszów a Krzeszów.

 

Za poznáním po stezkách i po schodech

Území Národního parku je protkáno sítí turistických stezek, které zpřístupňují zajímavosti skalního masivu. Zavedou vás do překrásného skalního města na Velké Hejšovině, která je svou výškou 919 m n. m. nejvyšším vrcholem Stolových hor, do skalních labyrintů Bludných skal v masivu Boru (nejvyšší vrchol Skalniak - 915 m n. m.), představí vám Skalní hřiby (Skalne Grzyby) a Radkovské skály (Radkowskie Skaly), krásné Puchaczské skály, i Lezycké skály, které ve spojení s travnatou planinou připomínají africkou savanu. Nejčastěji návštěvníci míří do Bludných Skal a Velké Hejšoviny. Ten, kdo dává přednost osamocenému poznávání přírody si tak na své přijde zejména v ostatních oblastech Národního parku, kde se pohybuje jen málo turistů. Ve Velké Hejšovině uvidíte například skalní útvary Lidoop, Velbloud, Slon, Kvočna a mnoho dalších. Zajímavostí je 100 m dlouhá a asi 20 m široká skalní rozsedlina Peklo, na jejímž dně se udržuje sníh často až do půli června. K vrcholu Velké Hejšoviny vedou kamenité schody. Výstup vzhledem k  množství téměř sedmi stovek stupňů je fyzicky náročnější, ale rozhodně stojí za to.

 

 

Doporučení

Jednotlivé turistické trasy a přibližnou délku jejich průchodu najdete na webu uvedeném v kontaktu, v rubrice „Turistické stezky“.Nevydávejte se však do Národního parku bez rozmyslu. V zimním období za silných námraz jsou totiž některé stezky ve stolových horách uzavřené.

 

Přístupnost

Nejlépe z Náchoda přes lázně Kudowa Zdrój a pak směrovkou na Stolové hory, nebo přes Bor z Machova po turistických značkách. Do Bludných skal můžete zamířit také z obce Karlow, kam v sezóně jezdí cyklobus z Náchoda.

 

Občerstvení

Kudowa Zdrój, Radków, Karlów. Další restaurace a kiosky v dosahu začátků turistických tras. Je dobré vzít si na cestu nápoje, případně malé občerstvení.

 

Vstupné

Vstupenka do Bludných skal a na Hejšovinu: plné vstupné 7,- Zl., snížené 3,- Zl.

 

Provozní doba

Turistické objekty na území NP jsou v provozu od 1. května do 31. října. Skály jsou přístupné celoročně.

 

Parkování

Na horním parkovišti u Bludných skal, za poplatek 20,- Zl. Vjezd na horní parkoviště vždy v celou hodinu v době 9.00 – 18.00 hod. Další možností je parkoviště v Karlowě.

 

Kontakt

Národní park Stolové hory (Park Narodowy Gor Stolowych)
57-350 Kudowa Zdrój, ul. Sloneczna 31
Tel: 074 866 14 36
E-mail: pngs@interia.pl
Web: www.pngs.pulsar.net.pl

/album/fotogalerie88/gory-stolowe-3-jpg/
/album/fotogalerie88/gory-stolowe-2-jpg/
/album/fotogalerie88/gory-stolowe-4-jpg1/
/album/fotogalerie88/gory-stolowe-1-jpg1/
/album/fotogalerie88/gory-stolowe-5-jpg/
/album/fotogalerie88/gory-stolowe-6-jpg/

Poloha na mapě

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme