Fotogalerie

/album/fotogalerie87/kudowa-zdroj-8-jpg/
/album/fotogalerie87/kudowa-zdroj-1-jpg/
/album/fotogalerie87/kudowa-zdroj-10-jpg/
/album/fotogalerie87/kudowa-zdroj-17-jpg/
/album/fotogalerie87/kudowa-zdroj-13-jpg/
/album/fotogalerie87/kudowa-zdroj-4-jpg/

Poloha na mapě

Kudowa Zdrój

Tak říkajíc za českými humny, nedaleko Náchoda za hranicí české republiky, leží známé polské lázně Kudowa Zdrój.

Lázně úctyhodného stáří se stále těší oblibě

Lázně Kudowa v roce 2004 oslavily již 650. výročí svého vzniku. Jsou to největší lázně oblasti Klodzka a díky celoročně příjemnému klimatu a kvalitním službám patří mezi nejnavštěvovanější. Jejich srdcem je lázeňský park (Park Zdrojowy) na úpatí hory nazvané Góra Parkowa, kde se nachází krásný pavilon s minerálními léčivými prameny, pocházející z roku 1853. Minerální prameny slouží k pitným kúrám i ke koupelím.

 

Odpočinek i zážitky

Lázně jsou ideálním místem pro odpočinek. Užijete si procházek městem s typickou lázeňskou architekturou, kolonádou a parkem, jehož rozloha je celých 17 ha. Pokud milujete masáže a relax, jste tu na správném místě. Všude v lázních narazíte na kvalitní masérské služby. Na své si tu přijdou i rodiny s dětmi, neboť v Kudowě je oblíbený aquapark s tobogánem a několik solných jeskyní. V městečku je mnoho zajímavých atraktivních cílů a jeho okolí je jako stvořené pro výlety. V místní části Czermna u kostela se nachází kostnice (Kaplica Czaszek), jejíž interiér je vyložen více jak třemi tisíci lebek a kostí. Pozoruhodná je i Stezka mizejících řemesel s ptačí minizoo a mlsným pštrosem, která je zároveň skanzenem s jedinečným větrným mlýnem. Vedle hrnčířské dílny, kde si můžete vyrobit svůj vlastní keramický výrobek, se tu seznámíte s řemeslem mlynářským a kovářským. Muzeum leží pod širým nebem, jen asi 200 m od kostnice. K unikátům městečka patří Muzeum žab na ul. Sloneczna Mají zde sbírku předmětů denní potřeby s tématikou obojživelníků. No, řekněte sami, kde si můžete prohlédnout mýdlo ve tvaru mloka? Muzeum provádí také osvětu spojenou s ochranou žab. K dalším zajímavostem, které potěší zejména Vaše děti je Muzeum hraček z období 19. a 20. století s více jak 3000 exponátů ze všech světadílů.

Doporučení

Pestrý přehled výletů a turistických cílů v oblasti vám předloží v informačním centru na ulici Zdrojowa.

 

Přístupnost

Od Náchoda po silnici E67 přes hraniční přechod.

 

Cestování za hranice 

Přestože je Poľsko za hranicami České republiky, je důležité si před cestou zajistit cestovní pojištění. Toto opatření vám poskytne ochranu nejen pro případ ztráty nebo poškození batožiny, ale také v případě lékařského ošetření v zahraničí. Bezpečnost a ochrana jsou klíčové i při cestování do sousedních zemí, a proto je dobré mít zajištěné cestovní pojištění.

 

Občerstvení

Městečko i jeho okolí je plné restaurací a lázeňských kaváren s nabídkou delikátních zákusků. Výtečné sladkosti, například borůvkové dobroty a dorty si můžete vychutnat ve vyhlášené stylové kavárně Café Sissi. Zajít můžete také do některé ze zdejších hospůdek s jezírkem, ve kterém se prohání ryby a některou z nich chytit na zapůjčenou udičku. Místní kuchař vám ji připraví dle vaší chuti. Dostanete-li pořádný hlad, ochutnejte vývar (žurek), držkovou polévku (flaki) či bigos.

 

Vstupné

Lázně zdarma, vstup do muzeí je zpoplatněn.

 

Provozní doba

Muzeum žab: pondělí – pátek 9 – 17 hod., sobota – neděle 9 – 13 hod.
Muzeum hraček Bajka: denně 10 – 16 hod., v hlavní sezóně 9 – 17 hod.

 

Parkování

Ve městě je dostatečné množství vyhrazených parkovacích ploch, zejména za mostem přes řeku po pravé straně ul. Zdrojowa.

 

Kontakt

Informační centrum Kudowa Zdrój
Ul. Zdrojowa 44, tel.: 74 86 63 568,
e-mail: turystyka@kudowa.pl, www.kudowa.pl
 

 

Tip na výlet

V zelených kopcích za Kudowou na vás čeká další zajímavost, lidový skanzen Pstražna. Jedná se o Muzeum lidové kultury pohoří Sudet s typickou roubenou zástavbou a starými lidovými řemesly. Je zde například zvonice, hospoda, kovárna a nechybí samozřejmě ani obytná stavení. V létě se zde pořádají ochutnávky čerstvě upečeného chleba z pece s domácím sádlem a kdo má větší hlad, jistě mu přijdou vhod navíc brambory pečené v ohništi. Z lázní vás ke skanzenu přivede zelená turistická značka, která prochází kolem unikátního pohyblivého betlému s několika sty dřevěných figurek, který je přístupný po celý rok.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme