/album/fotogalerie89/klodzko-10-jpg/
/album/fotogalerie89/klodzko-14-jpg1/
/album/fotogalerie89/klodzko-17-jpg/
/album/fotogalerie89/klodzko-7-jpg/
/album/fotogalerie89/klodzko-12-jpg1/
/album/fotogalerie89/klodzko-1-jpg/

Poloha na mapě

Klodzko - Slezsko, Polsko

Klodzko je jedno z nejstarších měst ve Slezsku. Rozkládá se na svahovém úbočí, kde se klikatí příkré ulice. Hlavní náměstí je mírně svažité a domy zde mají zvláštní kouzlo.

     

Klodzsko v historii

Klodzsko vzniklo jako významné obchodní centrum na příhodném místě u řeky. Stejně jako v mnoha městech a vesnicích tohoto kraje se i zde střídali majitelé téměř každých sto let. Byli to Češi, Rakušané a Prusové a teprve po druhé světové válce se město vrátilo Polsku. Díky své strategické poloze získalo majestátní opevnění, které se dochovalo dodnes. Nad městem se zdvihá monstrózní pevnost a nejvíce návštěvníků Klodzska sem míří právě kvůli ní. Pevnost vznikla za rakouské vlády v 17. století a je unikátní pevnostním labyrintem chodeb. Kulturní bohatství Klodszko řadí mezi nejkrásnější města Dolního Slezska.

 

Navštivte pevnost a historické podzemí

Klodzská pevnost nabízí svým návštěvníkům prohlídku podzemního labyrintu, minérských chodeb a lapidária.  Z celkového počtu 40 km chodeb je zpřístupněn sic jen zlomek, ale prohlídka i tak zanechává v návštěvníkovi nesmazatelný dojem, který je umocněn zdejší tajuplnou atmosférou. Z vyhlídky na valech se nabízí široký rozhled do okolí a spatřit můžete nejvyšší vrchol Stolových hor Velkou Hejšovinu (919 m n. m.), s pohořím, které obklopuje kladskou kotlinu. Návštěvníky města láká také jeho tajuplné podzemí. O vznik spleti chodeb a tunelů pod zdejšími ulicemi se zasloužili na přelomu 13. a 14. století místní obyvatelé, kteří si hloubili sklepy pod domy nejen z ekonomických, ale také z vojenských důvodů. Vydejte se po 600 m dlouhé trase do historického podzemí a prohlédněte si zajímavé expozice v bočních uličkách. Do podzemí se vchází z ulice Zawiszy Czarnego a na povrch vyjdete v ul. Grodzisko u Kladské pevnosti.

 

Má Karlův most bratra?

Ve městě se klene pozoruhodný gotický most sv. Jana se šesti barokními sochami včetně sv. Jana Nepomuckého. Je jednou z nejcharakterističtějších památek města a často bývá porovnáván s pražským Karlovým mostem. Návštěvníky tak s trochou nadsázky napadá myšlenka, jestli snad pražský most nemá malého bratra.

 

Kam za poznáním?

Za poznáním zamiřte do bývalého jezuitského kláštera, kde dnes sídlí Muzeum Kladska. Mezi jeho stálými expozicemi uvidíte například Mechanické hodiny populární ve Slezsku v 19. století a na začátku 20. století nebo Současné kladské umělecké sklo na pozadí sklářských tradic. Konají se tu i různé krátkodobé výstavy, koncerty a přednášky. Dalšími zajímavostmi Klodzska je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jiří a kostel sv. Vojtěcha či Františkánský kostel a klášter.

Doporučení

Využijte aplikaci CITYWALK pro chytré telefony a tablety, která vám v Klodzsku nabídne čtyři trasy, které vás seznámí s nejzajímavějšími místy.

 

Přístupnost

Náchoda ve směru Kudowa ZdrójDuszniki ZdrójPolanica Zdrój – Klodzsko.

 

Občerstvení

Ve městě je řada dobrých restaurací. Dobře se můžete najíst v restauracích „W Ratuszu“ na ul. Pl. Chrobrego,  „Nad Wodospadem“ na ul. Malczewskiego, či „Casa D´Oro“ na ul. Pl. Grottgera. Občerstvení je zajištěno rovněž přímo v areálu pevnosti.

 

Vstupné

Pevnost: Podle druhu trasy plné vstupné 12 – 18 Zl, snížené 10 – 14 Zl. Bližší info na www.twierdza.klodzko.pl

 

Provozní doba

Pevnost:

Leden – duben a listopad – prosinec 9.00 – 16.00 hod., květen – říjen 9.00 – 19.00 hod.

 

Muzeum Klodzska:

Listopad – duben úterý – pátek 10.00 – 16.00 hod., sobota a neděle 11.00 – 17.00 hod. Květen – říjen úterý – pátek 10.00 – 17.00 hod., sobota – neděle 11.00 – 17.00 hod.

 

Parkování

Placené parkoviště pod pevností, u městského muzea.
 

 

Kontakt

www.klodzko.pl

 

Tip na výlet

Dopřejte si výhled z cihlové rozhledny, na Hoře všech svatých, která se tyčí ve Vladzické vrchovině. U oblíbeného vyhlídkového místa uvidíte Soví, Javoří a Bardské hory a blízké i vzdálené okolí. K rozhledně se dostanete po silnici č. 381, vzdálena je od Klodzska asi 18 km.

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme