Fotogalerie

/album/fotogalerie86/bludne-skaly-10-jpg/
/album/fotogalerie86/bludne-skaly-11-jpg/
/album/fotogalerie86/bludne-skaly-12-jpg1/
/album/fotogalerie86/bludne-skaly-13-jpg1/
/album/fotogalerie86/bludne-skaly-14-jpg/
/album/fotogalerie86/bludne-skaly-1-jpg/

Poloha na mapě

Bludné skály - Polsko

Skalní městečko Bludné skály leží na polské straně česko-polské hranice, v pískovcových kvádrech vrcholu Bor. Jejich labyrintem prochází turistická trasa...

     

 

Původ jmen skalních útvarů

Bludné skály jsou součástí Národního parku Stolové hory. Jedná se o vysoké skalní bloky s průrvami hlubokými až 12 metrů. Pískovcové skály mají tvary, které podněcují lidskou fantazii a tak mnohé z nich dostaly svá jména. Uvidíte tu například Tunel, Slepičí nožku či Skalní sedlo.

 

Bloudění v Bludných skalách

Bludné Skály můžete zahrnout do svých výletů a to nejlépe z polských lázní Kudowa Zdrój, nebo z českého Machova. Mezi jednotlivými shluky kvádrových pískovců je vytvořen turistický okruh, díky kterému bez potíží projdete skalním labyrintem a spatříte vše nejzajímavější, co Bludné skály svým návštěvníků nabízejí. Průchod je v některých místech opravdu úzký, takže se budete jako myšky prodírat štěrbinkami. Uvidíte zde rozmanité skalní bašty, hřiby, brány, stoly i tunely. Určitě nevynechejte výstup na tzv. Skalní číši, ze které se Vám naskytne báječný rozhled na Velkou a Malou Hejšovinu, Machovsko a Broumovsko. Cesta labyrintem vám zabere minimálně 35 minut.

Bludné skályBludné skály

Zajímavost a doporučení

Pokud hodláte navštívit Bludné skály v zimě či na počátku jara, počítejte s tím, že z důvodu zalednění bývá labyrint obtížně přístupný a některé z cest mohou být kvůli ledu zcela uzavřené.

 

Přístupnost

K Bludným skalám se dostanete nejlépe od Náchoda, po silnici E67 směřující na obec Kudowa Zdrój, s odbočkou na obec Karlów. Přístup je od dolního parkoviště nacházejícího se mezi těmito obcemi (ke skalám vede asi 50 minut dlouhá pěkná cesta). Další možností je turistická cesta po červené značce z lázní Kudowa Zdrój, cesta zabere asi 2,5 hodiny. Zamířit sem můžete rovněž pěšky přes český Bor z Machova po turistických značkách.

 

Občerstvení

V lázeňském městečku Kudowa Zdrój se můžete nejen dobře najíst, ale také si pochutnat na vyhlášených sladkostech v některé z mnoha kavárniček. Další možnost občerstvení je v obci Karlów v restauraci Szczeliniec.  

 

Vstupné

Plné 7,- Zl, zlevněné 3,- Zl. Mimo letní období se poplatek většinou nevybírá.

 

Provozní doba

Od května do října, sedm dní v týdnu od 9 do 18 hod. Sezóna závisí na povětrnostních podmínkách.

 

Parkování

Na dolním parkovišti mezi obcí Kudowa Zdrój a Karlówem, nebo na horním parkovišti, které se rozprostírá přímo u vstupu do skal a je zpoplatněno částkou 20 Zl.
 

Kontakt

Přírodní rezervace Bledne Skaly
Karlów 57 – 353
Tel.: 074 866 14 36
E-mail: turystyka@kudowa.pl
Web: www.kudowa.pl

 

Tip na výlet

Ze skal je to jen kousek do známých polských lázní Kudowa Zdrój. Můžete si tu užívat typickou lázeňskou atmosféru, ale také navštívit například Stezku mizejících řemesel s hrnčířskou dílnou, která je zároveň skanzenem s krásným větrným mlýnem. Mezi tradičními historickými řemesly poznáte například práci mlynářů, kovářů či hrnčířů a vyrobit si tu můžete i vlastní keramický výrobek.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30

Doporučujeme